Çinli otomobillerden ek vergi düzenlemesine yanıt geldi!

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde aldığı karar kapsamında Çin’den ithal edilen otomotivlere yüzde 38’e varan gümrük vergileri uygulayacağını açıkladı. Chery’den BYD’ye kadar birçok markayı etkileyen bu durum karşısında ilk adımı ise Chery Automobile attı. Şirket, Avrupa’da üretime geçiyor.

Chery, Avrupa için İspanya’da üretim yapacak

Chery, Avrupa Birliği tarafından uygulamaya konulan yeni gümrük vergilerinin etkilerini hafifletmek istiyor. Bu kapsamda yıl sonuna kadar İspanya’da satın aldığı fabrikada elektrikli otomobil üretimine başlamayı planladığını açıkladı. Bu fabrikada üretilen otomobiller ülkemize de ihraç edilebilir.

AB, karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan planın bir parçası olarak Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara çeşitli gümrük vergileri uygulamaya başladı. Bu durum ise Çinli markaların Avrupa pazarına ihraç ettiği elektrikli araçların fiyatlarını önemli ölçüde arttıracak.

Chery Başkan Yardımcısı Zhang Jian ise bu yılın sonlarında İspanya’da üretime başlama planlarını açıkladı. Barselona’da üretime başlayacak fabrika, Chery’nin Avrupa’daki ilk tesisi olacak. Ancak Zhang, mevcut tesisin şirketin bölgedeki orta ve uzun vadeli hedefleri için yeterince büyük olmadığını belirtti.

Avrupa’da yapılacak üretimler ülkemize de katkı sağlayabilir. Bilmeyenler için geçen hafta Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte Çin menşeli belirli otomobillere ilave gümrük vergisi (İGV) getirildi. Yani bu otomobiller için yüzde 40 zam yolda. Ancak İspanya’dan yapılacak ithalatlar sayesinde bu vergi atlanabilir.

Chery, Avrupa için üretim adımıyla kıtada araç üreten ilk büyük Çinli otomobil üreticisi olacak. Bu adımı BYD gibi markaların izleyip izlemeyeceğini zamanla göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir