Engelli aracındaki ÖTV kaldırılıyor

Önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine gelecek olan yeni vergi reformu paketinde, engelli bireyler için uygulanan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) kaldırılacağı iddia edildi.

Sözcü gazetesinde Erdoğan Süzer’in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı vergi reformu paketinin taslağında engelli bireylerin ÖTV’siz araç almasının önüne geçecek bir madde yer alıyor.

Daha önce bu haktan yararlanmak isteyen engelliler, Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuruyordu.

Paket taslağındaki maddeye göre “yoksul olduğunu belgeleyen” engelli bireyler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na “araç alım desteği” için başvuru yapacak. Ancak “araç alım desteği”nden faydalanacak olan bireylerin, engellilik kaynaklı yapılan sosyal yardım destekleri kesilecek.

Vergi paketi taslağındaki ilgili maddeye ilişkin Süzer’e konuşan Anadolu Engellileri Birleştirme Derneği (AEBD) Başkanı Burhan Gümrükçü, engellilerin “gelir şartına” takılacağını ifade etti.

Gümrükçü, “Bu apaçık engellinin ÖTV’siz araç alma hakkını yok etmektir” diye ekledi.

Engelli derecesi yüzde 90 ve üstü olan bireyler, 2024 yılı için bütün vergi kalemleri dahil olmak üzere satış bedeli 1,59 milyon TL’den fazla olmayan sıfır binek otomobilleri ÖTV’siz olarak alabiliyor.

Engelli bireyler, mevcut durumda sadece beş yılda bir kez bu haktan yararlanabiliyor ve ilk beş yıl içinde araç üzerinde satış veya devir işlemi gerçekleştiremiyor.

Yüzde 40 engelli raporuna sahip vatandaşlar yalnızca “kendi kullanacakları” araçlar için indirimden faydalanabilirken, yüzde 90 engelli raporuna sahip kişilerin birinci derece yakınları da bu indirimlerden faydalanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir