Erdoğan ‘Giderlerse Gitsinler’ Demişti, Hekim Göçü 15 Bine Ulaştı

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski doktoru Turhan Çömez, yurt dışına göç eden doktor sayısının 15 bine ulaştığını belirtti.

Çömez, Cumhurbaşkanı’nın “Giderlerse gitsinler” sözünden sonra doktorların ülkeden ayrılma eğiliminde olduğunu ve bu durumun hastanelerde randevu sıkıntısı gibi sorunlara yol açtığını söyledi.

Sözcü’ye konuşan Çömez, Avrupa ülkelerinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin olmadığını ancak Türkiye’de bu tür vakaların sık yaşandığını ve bu konuda etkin önlemler alınmadığını belirtti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez

“İNGİLTERE’DE ALDIĞIM YILLIK ÜCRET 120 BİN STERLİN”

Ayrıca AB ve ABD’de çalışabilmenin belirli şartları olduğunu ve Türk hekimlerinin bu ülkelerde iş bulduklarında daha iyi maaşlar ve çalışma koşulları sunduklarını aktararak “Benim İngiltere’de aldığım yıllık ücret 120 bin Sterlindi. Vergiler düşülünce elime ayda 7 bin Sterlin (294 bin TL) geçiyordu. Almanya’da ise bir hekim en az 4 bin Euro (140 bin TL) ücret alıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart 2022’de yaptığı açıklamaya da değinen Çömez, Erdoğan’ın doktorların düşük maaşlar nedeniyle ayrıldıklarını belirttiğini ve bu durumun üniversitelerden yeni mezun olan doktorların istihdamı ile telafi edilebileceğini ifade ettiğini aktardı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışına çalışmaya giden hekimlerle ilgili olarak Mart 2022’de bir açıklama yapmıştı. Erdoğan, ”Efendim işte doktorlar az para aldıkları için ayrılıyorlar. Sordum, en az alan ne alıyordur? 8 bin-9 bin. En yüksek alan ne alıyordur? İşte 25 bin civarında alıyordur. Bakın açık konuşuyorum. Varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı buralarda istihdam ederiz, bunlarla beraber bu yola devam ederiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir