‘Fatihname’ sergisi İstanbul Lale Müzesi’nde açıldı

Algan Sanat Grubu tarafından hazırlanan sergideki eserler, belgeler ve gerçek bilgilere dayanarak tarih uzmanlarının bilgi ve denetimleri ışığında hazırlandı.

Prof. Dr. Mesut Aydıner, Doç. Dr. Ömer İşbilir, Prof. Dr. Zeynep Tarım Ertuğ, Akif Kuruçayır, Prof. Dr. Abdulkadir Özcan ve Prof. Dr. Mustafa İsmet Uzun danışmanlığında hazırlanan sergide, sanatçı Reza Hemmatirad ile 10 öğrencisinin 65 eseri yer alıyor.

Açılış öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan tezhip ve minyatür sanatçısı Ümmü Gülsüm Terzi, sergideki eserlerin hazırlanmasında özel bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Fatih Sultan Mehmet Han konu başlığı olması hasebiyle doğumundan ölümüne kadar, bulunduğu yüz yılı, detayları ve dokusuyla dönemin gravür ve minyatürleri de baz alınarak tarih profesörleriyle özel yapılmış 8 senelik bir projeyi sunuyoruz.” dedi.

Terzi, Fatih Sultan Mehmet Han’ın üç boyutlu kara kalem resminin çalışıldığını aktararak, “Arkasından hocamız tarafından büstü yapıldı. Bugün sergi alanına getirilecek. Fatih’in kendi büstü kriminal çizimlerde vardır. Bilgiler, doneler tarih hocaları tarafından toplanıp çizime dönüştürüldü. Onun üzerinden de büstü yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Döneme dair her detaya hatta olayın gerçekleştiği mevsime dahi dikkat ettiklerini vurgulayan Terzi, “Benim buradaki deniz savaşları eserim üç kere çalışıldı. Hocalar envantere ulaştı. Bu şekilde eser güncellendi. Bazı çalışmalar bitirildikten 3 sene sonra yeni bir belgeye ulaşıldı. Belki 20 sene sonra da eserler revize geçirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Serginin küratörü Nafiye Özdemir de sergide yer alan eserler ve belgelerin gerçek bilgilere dayandığına işaret ederek, “Ülkemizin en değerli tarih uzmanlarının bilgi ve denetimleri ışığında hazırlandı. Eserlerdeki tüm detay ve çizimler, dönemin konjonktür ve teamüllerine uygun yapıldı. Sergimiz 12 Haziran’a kadar Lale Müzesi’nde açık olacak. Fatih Sultan Mehmet’in hayatını, doğumundan ölümüne kadar en ince detayına kadar akademik bilgiler, belgelerle profesörler ve değerli hocalarımız eşliğinde çalıştılar. Bu aşamaya getirdiler. Şu anda sergimizde 65 eser yer alıyor.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir